Český báňský úřad v souladu s § 40 odst. 5 písm. g) zákona 61/1988 Sb. řídí a koordinuje vědu a výzkum v oblasti působnosti státní báňské správy. Výzkumné projekty jsou financované ze státních prostředků a mají nesporný přínos jak pro řídící a rozhodovací procesy, tak i pro legislativní a kontrolní činnost orgánů státní báňské správy.
Český báňský úřad uplatňuje své výzkumné potřeby v rámci programu Technologické agentury ČR-BETA 2 na období let 2017 - 2024. V realizaci nebo v přípravě jsou tyto výzkumné potřeby:
V realizaci:
V přípravě:
Ukončené:
-
[TITVCBU913] Nasazení tunelovací metody ražení pomocí plnoprofilových tunelovacích strojů v podmínkách České republiky - technické a legislativní řešení.
-
[TITSCBU908] Výzkum vlivu postupného zatápění karvinské dílčí pánve OKR důlní vodou s vysokou salinitou na ohrožení krajiny dotčené těžbou uhlí a stabilitu HDD.
- [TITSCBU701] „Výzkum složení ovzduší při HČ a ČPHZ pro stanovení minimálního objemového průtoku větrů“.
- [TITACBU033] Stanovení optimální sestavy (varianty) uspořádání lutnového tahu pro zajištění stanoveného minimálního průtoku větrů pro ražbu důlních děl při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem.
O_SW a grafické vyjádření navrhovaného separátního větrání.pdf
Specializovaný software pro výpočet separátního větrání důlních a podzemních děl.
Postup pro zpracování a uplatnění výsledku výzkumu a vývoje typu „Nmet – Certifikovaná metodika“ v oblasti působnosti státní báňské správy (viz příloha OP 8/2013)